One cubicmeter of air weighs 1.39 kg. IF you heat it by 170 C the density reduce
ID: 1693635 • Letter: O
Question
One cubicmeter of air weighs 1.39 kg. IF you heat it by 170 C the density reduces to .91 kg/m3 (remember air expands when you heat it.) How big do you have to make a hot air balloon to carry a gondola of 50 kg, attached to the skin of 880 lb and you with 3 friends, (Use the favored weights below.) You = 100 lb 3 friends = 450 lb total or 150/ each. Please provide complete step by step analysis. Will rate.One cubicmeter of air weighs 1.39 kg. IF you heat it by 170 C the density reduces to .91 kg/m3 (remember air expands when you heat it.) How big do you have to make a hot air balloon to carry a gondola of 50 kg, attached to the skin of 880 lb and you with 3 friends, (Use the favored weights below.) You = 100 lb 3 friends = 450 lb total or 150/ each. Please provide complete step by step analysis. Will rate.
Explanation / Answer
total mass1kg/2.2lb(880+100+450)+ 50kg= 700kg. For each cubic meter of air in the hot air baloon, you can support (1.39-.91)kg or .48 kg of gondola+person, so the answer should be 700kg/(.48kg/m^3)= 1458.3333.... m^3)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.