An airplane flies from Chicago to New Orleans (a distance of 1500 km) in the mor
ID: 1694283 • Letter: A
Question
An airplane flies from Chicago to New Orleans (a distance of 1500 km) in the morning, then immediately returns to Chicago. The speed of the plane relative to the air is 239 m/s. The wind is blowing at 46 m/s from west to east, so it is perpendicular to the line that connects the two cities.(a) What is the average speed of the plane relative to the ground on the way to New Orleans?
_______m/s
(b) What is the average speed relative to the ground on the way back to Chicago?
________m/s
(c) What is the average speed for the entire trip?
_________m/s
Explanation / Answer
0 = - Vpw cos ? + Vwg cos? = Vwg/Vpw = 46/239 ? = 78.9 deg now the speed Vpg = Vpw sin? = 239sin78.9 =234.5 m/s (a) The speed of the plane wrt ground Vpg = 234.5 m/s (b) The relative speed plane in return Vpg = 234.5 m/s(c) The avg speed for the entire trip
V = 2(234.5)(234.5) / 2(234.5) = 234.5 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.