Assume you have a convex lens with f = 9 cm. If the object is placed 18 cm from
ID: 1694370 • Letter: A
Question
Assume you have a convex lens with f = 9 cm. If the object is placed 18 cm from the lens, how far is the image from the lens? What is the lateral magnification? Is the image upright or inverted? Is the image real or imaginary?__________ cm
__________ times
A. Upright
B. Inverted A. Real
B. Imaginary
Assume you have a convex lens with f = 9 cm. If the object is placed 18 cm from the lens, how far is the image from the lens? What is the lateral magnification? Is the image upright or inverted? Is the image real or imaginary?
__________ cm
__________ times
A. Upright
B. Inverted A. Real
B. Imaginary
Explanation / Answer
The focal length f = 9cm the distance of the object do = 18cm the from lens formula 1/f = 1/do + 1/di therefore the image distance di = fdo / do - f = (9)(18) / 18-9 = 18cm Now the lateral magnification m = -di/do = - 18cm /18cm = -1 therefore the final image is inverted real image.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.