Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

As background for this problem, review Conceptual Example 6. A 7390 kg satellite

ID: 1694527 • Letter: A

Question


As background for this problem, review Conceptual Example 6. A 7390 kg satellite has an elliptical orbit, as in Figure 6.9b. The point on the orbit that is farthest from the earth is called the apogee and is at the far right side of the drawing. The point on the orbit that is closest to the earth is called the perigee and is at the far left side of the drawing. Suppose that the speed of the satellite is 2960 m/s at the apogee and 8050 m/s at the perigee.

??Find the work done by the gravitational force when the satellite moves from the apogee to the perigee.


??Find the work done by the gravitational force when the satellite moves from the perigee to the apogee.

Explanation / Answer

mass of the satellite m = 7410 kg speed of the satellite v = 2960 m/s at the apogee speed of the satellite v = 8050 m/s at the perigee a) the work done by the gravitational force when the satellite moves from the apogee to the perigee is W = change in kinetic energy      = (1/2)(m)[(8050 m/s)2 - (2960 m/s)2]      = (1/2)(7410 kg)[(8050 m/s)2 - (2960 m/s)2]      = 2.076*1011 J b) the work done by the gravitational force when the satellite moves from the perigee to the apogee is     W' = -W          = -2.076*1011 J
speed of the satellite v = 8050 m/s at the perigee a) the work done by the gravitational force when the satellite moves from the apogee to the perigee is W = change in kinetic energy      = (1/2)(m)[(8050 m/s)2 - (2960 m/s)2]      = (1/2)(7410 kg)[(8050 m/s)2 - (2960 m/s)2]      = 2.076*1011 J b) the work done by the gravitational force when the satellite moves from the perigee to the apogee is     W' = -W          = -2.076*1011 J