An elevator can move upwards at a maximum acceleration of 2 m/s/s. If the cable
ID: 1694831 • Letter: A
Question
An elevator can move upwards at a maximum acceleration of 2 m/s/s. Ifthe cable pulling up the elevator car can stand a maximum tension in it
of 1,000 N, how many people (each of mass 50 kg) can safely ride in the
elevator when it is moving up at that maximum acceleration? Ignore the
mass of the elevator. Hint: Assume that the maximum number of people in
the elevator is X. Then, find the force due to gravity acting on these
people before finding the resultant force on them when the elevator
begins to ascend. After this apply Newton’s 2nd Law to solve for the
answer.
Explanation / Answer
Maximum acceleration a = 2 m / s^ 2 Maximum tension T = 1000 N Mass of each m = 50 kg In upward motion , T = M( a+ g ) = M ( 2 + 9.8 ) = 11.8 M Total mass supported M = T / 11.8 = 84.74 kg So, require number of persons N = M / m = 1.69 So, maximum persons = 1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.