To complete your master\'s degree in physics, your advisor has you design a smal
ID: 1695625 • Letter: T
Question
To complete your master's degree in physics, your advisor has you design a small, linear accelerator capable of emitting protons, each with a kinetic energy of 9.6 keV. (The mass of a single proton is 1.67 10-27 kg.) In addition, 1.00 109 protons per second must reach the target at the end of the 1.20-m-long accelerator.(a) What the average power must be delivered to the stream of protons?
1 µW
(b) What force (assumed constant) must be applied to each proton?
2 N
(c) What speed does each proton attain just before it strikes the target, assuming the protons start from rest?
3 m/s
Explanation / Answer
Aveerage power = (n/t)E = 10^9 *9.6KeV = 9.6*10^12 eV
1eV = 1.6*10^-19 J
p_avg = 15.36 *10^-7 j /s = 1.536 *10^-6 w = 1.536 micro watt
---------------------------------------------------------
velocity v = sqrt(2E / m)
m= 1.67*10^-27 kg
E = 9.6*1.6*10^-19 j = 15.36*10^-19 j
initial velocity = 4.2*10^4 m/s
P_avg = Force * velocity
Force = p_avg / velocity = 1.536*10^-6 / 4.2*10^4 = 0.36*10^-10 N
force on each proton = 0.36*10^-10 / 10^9 = 0.036 N
-----------------------------------------------------
according to work energy theorem
(1/2)mv^2 = force * displacement
here d = 1.2 m
force = 0.036 N
v = (sqrt2 * force*displacement / m )
plug the values and get the anwer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.