Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The lead female character in the movie Diamonds Are Forever is standing at the e

ID: 1696057 • Letter: T

Question

The lead female character in the movie Diamonds Are Forever is standing at the edge of an offshore oil rig. As she fires a gun, she is driven back over the edge and into the sea. Suppose the mass of a bullet is 0.006 kg, and its velocity is +725 m/s. Her mass (including the gun) is 57 kg.
(a) What recoil velocity does she acquire in response to a single shot from a stationary position, assuming that no external force keeps her in place?
m/s

(b) Under the same assumption, what would be her recoil velocity if, instead, she shoots a blank cartridge that ejects a mass of 5.0 10-4 kg at a velocity of +725 m/s?
m/s

Explanation / Answer

Given that mass of the bullet is m = 0.012 kg Mass of the woman is M = 57 kg   initial velocity is 735 m/s The final momentum is p _f = m_1 v_1 + m_2 v_2                                              = 0.012 kg * 735 m/s + 57 kg * v_2                                          v_2 = - 0.154 m/s b ) mass that ejects m = 5.0 *10^-4 kg is                                              = m_1 v_1 + m_2 v_2                                              = 5.0 *10^-4 kg * 735 m/s + 57 kg * v_2                                              = - 0.0064 m/s                                              = 5.0 *10^-4 kg * 735 m/s + 57 kg * v_2                                              = - 0.0064 m/s             
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote