A single conservative force F(x) acts on a 4.7 kg particle that moves along an x
ID: 1696073 • Letter: A
Question
A single conservative force F(x) acts on a 4.7 kg particle that moves along an x axis. The potential energy U(x) associated with F(x) is given byU(x) = -2.1xe-x/4
where x is in meters. At x = 2.0 m the particle has a kinetic energy of 6.2 J. (a) What is the mechanical energy of the system? (b) What is the maximum kinetic energy of the particle and (c) the value of x at which it occurs?
I got 3.65J for part A and 6.66J for part B which are both right.
I got 5m for part C, but it is wrong.
Please help! I am down to my last attempt.
Explanation / Answer
Mass of the particle m = 4.7 Kg
Potential energy U = -2.1x exp(-x/4)
(a)
At X = 2 m,
Kinetic energy K = 6.2 J
Potential energy U = -2.1*2 exp(-1/2) = -2.54 J
So total mechanical energy E = K + U = 6.2 - 2.54 = 3.65 J
(b)
Maximum Kinetic energy Kmax = E - U(at x = 4)
= 3.65 - (-3.09) = 6.65 J
(c)
Maximum Kinetic energy occurs at x = 4 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.