Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The barrels of the 16-in guns (bore diameter = 16in = 41cm ) on the World War II

ID: 1697234 • Letter: T

Question

The barrels of the 16-in guns (bore diameter = 16in = 41cm ) on the World War II battleship U.S.S. Massachusetts were each 15m long. The shells each had a mass of 1400 kg and were fired with sufficient explosive force to provide them with a muzzle velocity of 740m/s . Use the work-energy principle to determine the explosive force (assumed to be a constant) that was applied to the shell within the barrel of the gun. Express your answer in both (a) newtons and (b) in pounds.
I worked part a and got it wrong. My answer was 35000 N or when rounded to 2 significant figures, but it is wrong. Please solve all the way through for both a and b.

Explanation / Answer

        given that length l=15m

        intial velocity u=0

       final velocity v=740m/s

       mass m=1400 kg

     from the kinematic relation

     v^2-u^2=2as

    a=v^2/2l

      =740^2/2*15

      =18253.33 m/s^2

     from Newtons second law

    F=ma

      =1400*18253.33

       =25554666.66 N

     = 5 744 917.624 3 pound-force

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote