<p>Susan, whose mass is 66kg , climbs 70m to the top of the Cape Hatteras lighth
ID: 1697756 • Letter: #
Question
<p>Susan, whose mass is 66kg , climbs 70m to the top of the Cape Hatteras lighthouse. During the climb, by how much does her potential energy increase? <br />For a typical efficiency of 25%, what metabolic energy does she require to complete the climb? When exercising, the body must perspire and use other mechanisms to cool itself to avoid potentially dangerous increases on body temperature. If we assume that Susan doesn't perspire or otherwise cool herself and that all of the "lost" energy goes into increasing her body temperature, by how much would her body temperature increase during this climb?<br /><br /></p>Explanation / Answer
A). increase by 67*66*9.8=43336(J). B). let energy required be A> A*0.25=43336 so A=1.73e5(J). C). ?A=1.73e5-0.43e5=1.3e5(J). heat capacity 3470J/kgK. (human) so that T*3470*67=1.3e5 so T=0.56(K)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.