Hi, I need help working this problem. I keep getting an answer of 0.631391 N/C,
ID: 1698111 • Letter: H
Question
Hi, I need help working this problem. I keep getting an answer of 0.631391 N/C, but it's wrong. Please help. Thank you.
The Sun delivers an average power of 1890 W/m2 to the top of the Earth’s
atmosphere.
The permeability of free space is 4 × 10^7 T · N/A and the speed of light is 2.99792 × 10^8 m/s.
Find the magnitude of Em for the electromagnetic waves at the top of the atmosphere.
Answer in units of N/C.
Here's what I did:
2*(4 x 10-7 T * N/A) * ( 2.99792 x 108 m/s) / 1890 W/m2 = 0.398655
0.398655 = 0.631391 N/C
Explanation / Answer
The formula for the intensity is
I = Erms^2 /(co )
The maximum electric filed is
Emax =[ 2co I]
= [2(3.0 x 10^8 m/s)(4x 10^-7 H/m)(1890 W/m2)]
= 1193.7447 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.