Hi, I need help with the second part of this problem. I calculated the first par
ID: 1698118 • Letter: H
Question
Hi, I need help with the second part of this problem. I calculated the first part to be 1.0296e5 W.
Here is the question:
The Sun delivers about 780 W/m2 of electromagnetic flux to the Earth’s surface.
Calculate the total power incident on a roof of dimensions 6 m × 22 m, assuming the radiation is incident normal to the roof.
Answer in units of W.
For this part I calculated: Area of the roof: 6 x 22 = 132 m2
Then: (780 W/m2 ) * (132 m2 ) = 1.0296e5 W
This is the part I am asking about:
Assume the roof is a perfect absorber. Determine the radiation pressure. Answer in units of Pa.
I divided: 1.0296e5 W / 3.0e8 m/s = 3.432e-4 N/m2 (but this answer is incorrect)
If I calculate it this way, am I not assuming the radiation is "partially reflected" and "partially absorbed" though?
Thanks in advance!
Explanation / Answer
The radiation pressure is(perfect absorption) P = I/c = (780 W/m2)/(3 x 10^8 m/s) = 2.6 x10^-6 Pa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.