A hospital patient is being fed intravenously with a liquid of density 1035 kg/m
ID: 1698437 • Letter: A
Question
A hospital patient is being fed intravenously with a liquid of density 1035 kg/m^3. (See the figure .) The container of liquid is raised 1.20 m above the patient's arm where the fluid enters his veins.
Question: What is the pressure this fluid exerts on his veins, expressed in millimeters of mercury?
Explanation / Answer
= 1035 kg/m3 ; h = 1.2 m; g = 9.81 m/s2
Pressure is simply, P = g h. The answer is in pascals. Convert to mm Hg by using the conversion factor
1 mm Hg = 133.3 Pa
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.