A uniform disk has a mass of 2.6 kg and a radius of 0.75 m. The disk is mounted
ID: 1700496 • Letter: A
Question
A uniform disk has a mass of 2.6 kg and a radius of 0.75 m. The disk is mounted on frictionlessbearings and is used as a turntable. The turntable is initially rotating at 60 rpm. A thin-walled
hollow cylinder has the same mass and radius as the disk. It is released from rest, just above the
turntable, and on the same vertical axis. The hollow cylinder slips on the turntable for 0.20 s until it
acquires the same final angular velocity as the turntable. The loss of kinetic energy of the system is
closest to:
answer is 9.6 J. HOW DO YOU DO IT?!?!?!?! please show step by step with numbers
Explanation / Answer
moment of inertia of the disk. I1=mr^2/2. = 0.73 moment of inertia of the cylinder. I2=mr^2. =1.46 conservation of angular momentum. so we have I1*w=(I1+I2)*w'. where w be initial angular velocity. w=60*2pi/60=2pi(rad/s) so w'=2pi*I1/(I1+I2)=2pi/3 ----- energy lost. w^2*I1/2-w'^2*(I1+I2)/2=9.6(J)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.