A mass is hung from a pulley. Suppose m = 241 g (including the mass holder) is r
ID: 1700533 • Letter: A
Question
A mass is hung from a pulley.Suppose m = 241 g (including the mass holder) is released from rest. The pulley has diameter d = 2.37 cm, and you measure the angular acceleration of the pulley a = 0.875 rad/s2. Assume
- The system is frictionless.
- The string does not slip on the pulley.
- The string is always perpendicular to the diameter of the pulley.
a) Calculate a, the linear acceleration of m as it falls.
m/s2
b) Calculate T, the tension in the string.
N
c) Calculate t, the torque exerted by the string on the pulley.
N-m
d) Calculate I, the moment of inertia of the system.
kg-m2
Explanation / Answer
The mass hung from pulley m = 0.241kg
the radius of the pulley R = 1.185cm or 0.01185m
the angular acceleration of the pulley = 0.875 rad/s^2
(a) The linear acceleration
a = R = (0.01185)(0.875)
= 0.010368 m/s^2
from Newton's law
mg - T = ma
therefore tension
T = mg - ma
= (0.241)(9.8 - 0.010368)
= 2.36 N
the torque actin gon the system is
= TR
= (2.36)(0.01185)
= 0.0279 N.m
(d) The moment of inertia
= I
therefore I = 0.0279 / 0.875
= 0.032 kgm^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.