A solid marble of mass m = 20 kg and radius r = 3 cm will roll without slipping
ID: 1700782 • Letter: A
Question
A solid marble of mass m = 20 kg and radius r = 3 cm will roll without slipping along the loop-the-loop track shown in the figure if it is released from rest somewhere on the straight section of track.The radius of the loop-the-loop is R = 1.20 m.From what minimum height h above the bottom of the track must the marble be released to ensure that it does not leave the track at the top of the loop?
If the marble is released from height 6R above the bottom of the track, what is the horizontal component of the force acting on it at point Q?
Explanation / Answer
moment of inertia about the contact point. I=mr^2*2/5+mr^2=7mr^2/5. conservation of energy. mgh=mg*(2R-r)+I*w^2/2=mg*2R+7*m*v^2/10. so that g*(h-2R-r)=7v^2/10. vo v^2=10g(h-2R-r)/7. for it to be able to hold on to the track. v^2/(R-r)=g. so v^2=g*(R-r). so (R-r)=10*(h-2R-r)/7. so that h=3.25(m). ------------------------- assume that point Qs height is R(cant see the figure). so that mg*6R=mg*R+I*w^2/2. so that mg*5R=7mr^2w^2/10. centripetal force is the horizontal force. F=m*v^2/(R-r)=m*r^2*w^2/(R-r)=mg50R/7(R-r)=1436(N)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.