Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 52 kg astronaut orbits about the earth. His gravitational force of attraction

ID: 1701304 • Letter: A

Question

A 52 kg astronaut orbits about the earth. His gravitational force of attraction is determined to be 480 N. Calculate the gravitational field strength at this point in space. Circular Motion und Gravitation ow all work: Include your equations, substitution and units chart below contains several constant and data which may be used in the following problems. A 0.70-kg mass swing in a horizontal circle of .60 meter radius, held in by the tension in the ring tied to it. If the maximum tension the string 52 kg astronaut orbits about the gravitational force of attraction is the to be 480 N. Calculate the gravitation

Explanation / Answer

M = 52 Kg F = 480 N Gravitational field strength g = F/M = 480/52 = 9.23 m/s^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote