A 6.03 m, 208 kg uniform ladder rests against a smooth wall. The coefficient of
ID: 1701325 • Letter: A
Question
A 6.03 m, 208 kg uniform ladder rests againsta smooth wall. The coefficient of static fric-
tion between the ladder and the ground is
0.601 , and the ladder makes a 44.5 ? angle
with the ground.
How far up the ladder can an 832 kg person
climb before the ladder begins to slip? The
acceleration of gravity is 9.8 m/s2 .
Answer in units of m.
Explanation / Answer
ladder+man=208+832=1040 kg--->1040*0.601=625.04 kg=Fx,max 0=6.03*sin(44.5)-6.03*0.601*cos(44.5)*208-L*cos(44.5)*832 4.23-537.65-L*593.42--->(537.65+L*593.42)/4.23=127.21+L*140.41 (625.04-127.21)/140.41=3.55 m=L length before slipping ans. 3.55 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.