On April 13, 2029 (Friday the 13th!), the asteroid 99942 Apophis will pass withi
ID: 1701704 • Letter: O
Question
On April 13, 2029 (Friday the 13th!), the asteroid 99942 Apophis will pass within 18600 mi of the earth-about 1/13 the distance to the moon! It has a density of 2600 kg/m^3, can be modeled as a sphere 320 m in diameter, and will be traveling at 12.6 km/s-If, due to a small disturbance in its orbit, the asteroid were to hit the earth, how much kinetic energy would it deliver? (in J)
-The largest nuclear bomb ever tested by the United States was the "Castle/Bravo" bomb, having a yield of 15 megatons of TNT. (A megaton of TNT releases 4.184*10^15 J of energy.) How many Castle/Bravo bombs would be equivalent to the energy of Apophis? (n=?)
Explanation / Answer
1) KE = (1/2)mv^2 m = density * volume volume = (4/3)pi*r^3 r = 160m vol = 17157284.68 m^3 mass = vol*density = 4.461e10 kg v= 12.6 km/s = 12600 m/s KE = 3.5411*e18 J 2)no. of bombs = 15*(3.5411e18/4.184e15) = 12695 bombs are equivalent
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.