Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A single beam of coherent light ( = 633·10-9 m) is incident on two glass slides

ID: 1701714 • Letter: A

Question

A single beam of coherent light ( = 633·10-9 m) is incident on two glass slides (with a refractive index of 1.50), which are touching at one end and are separated by a d = 0.0213-mm thick sheet of paper on the other end, as shown in the figure. Beam 1 reflects off the bottom surface of the top slide, and Beam 2 reflects off the top surface of the bottom slide. Assume that all the beams are perfectly vertical and that they are perpendicular to both slides, i.e., the slides are nearly parallel (the angle is exaggerated in the figure); the beams are shown at angles in the figure so that they are easier to identify. Beams 1 and 2 recombine at the location of the eye in the figure. The slides are L = 8.09 cm long and D = 1.19 mm thick.

a) At what position does the first bright minimum appear?

   Answer is not 1.2*10^-3 m

b) How many full bright bands are observed?

Answer is not 32.

Explanation / Answer

part difference. lamda/2+2y a) first bright minimum. lamda/2+2y=lamda3/2 so y=lamda/2=3.165e-7(m). -------- we have that y/x=d/L=0.0213e-3/8.09e-2 so x=1.2e-3(m). b)lamda/2+2d=lamda*T T=32

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote