Suppose your instructor uses a red helium-neon laser (? = 632.8 nm in air) to il
ID: 1701998 • Letter: S
Question
Suppose your instructor uses a red helium-neon laser (? = 632.8 nm in air) to illuminate two parallel vertical slits cut into a piece of metal foil. The very narrow slits are spaced 0.15 mm apart. (Assume that the slits themselves are much narrower than their separation distance, so ignore any single-slit diffraction effects that would result from each slit individually.)a. If the central (0th-order) maximum is located at ?0 = 0°, what is the angular position ?, in degrees, of the 1st-order, 2nd-order, and 3rd-order maxima?
?1 =
?2 =
?3 =
b. The same diffraction pattern is displayed horizontally on a distant wall, 14 m away from the slits. Suppose the x-axis runs horizontally along the distant wall, and the origin of the x-axis (x = 0) is located at the central (0th-order) maximum. What is the position x of the 1st-order, 2nd-order, and 3rd-order maxima?
x1 =
x2 =
x3 =
Explanation / Answer
a. we have that a*sin?=lamda*n where n is the order of maxima. so ?1=4.2e-6(rad). ?2=8.4e-6(rad) ?3=1.3e-5(rad). ------- b. x=?*L x1=5.9e-5(m) x2=1.2e-4(m) x3=1.8e-4(m)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.