The rectangular object in the figure below consists of four masses connected by
ID: 1702027 • Letter: T
Question
The rectangular object in the figure below consists of four masses connected by light rods. What power must be applied to this object to accelerate it from rest to an angular speed of 2.63 rad/s in 5.2 s for the following cases. Give answer in 4 significant figures
(a) the object is rotated about the x-axis ( )W
(b) the object is rotated about the y-axis ( )W
(c) the object is rotated about the z-axis (which is through the origin and perpendicular to the page) ( )W
Explanation / Answer
The initial angular speed i = 0
The final angular speed f = 2.63rad/s
the time interval t = 5.2s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.