Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Having trouble setting up the problem, most notably what formula to use. Part A.

ID: 1702195 • Letter: H

Question

Having trouble setting up the problem, most notably what formula to use.

Part A.   Recent studies have raised concern about `heading' in youth soccer . A soccer player heads a ball deflecting it by 47.0, and keeps its speed of 18.40 m/s constant. The ball has a mass of approximately 2.000 kg. What is the magnitude of the impulse which the player must impart to the ball?

Im assusming its an inelastic collision since they dont stick together but i cant figure out if to use an energy balance or something else to start the problem.

Explanation / Answer

F = 47 N

Initial speed, u = 0

Final speed, v = 18.4 m/s

m = 2 kg

Impulse = change in momentum

             = Final momentum - Initial momentum

             = mv - mu

             = mv = 36.8 N.s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote