Answer to Part A: 65.56N The hydraulic oil in a car lift has a density of 8.09 x
ID: 1702551 • Letter: A
Question
Answer to Part A: 65.56NThe hydraulic oil in a car lift has a density of 8.09 x 102 kg/m3. The weight of the input piston is negligible. The radii of the input piston and output plunger are 5.63 x 10-3 m and 0.118 m, respectively. What input force F is needed to support the 28800-N combined weight of a car and the output plunger, when (a) the bottom surfaces of the piston and plunger are at the same level, and (b) the bottom surface of the output plunger is 1.30 m above that of the input plunger?
Explanation / Answer
The out put force is weigth of the car Fout = 28800N
In put radius of the piston rin = 5.63*10^-3m
the output radius of the plunger rout= 0.118m
The input force frm partA is Fin = 65.56N
the heigth difference between input and output plunger h = 1.30m
The input pressure = output pressure + gh
Fin/Ain = Fout/Aout + gh
Fin = (Ain/Aout) Fout + gh Ain
= (rin^2 /rout^2) (Fout) + gh(rin^2)
= (5.63*10^-3/0.118)^2 (28800) + (809)(9.8)(1.3)(3.14)(5.63*10^-3)^2
= 65.56 + 1.025
= 66.585 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.