Two positive charges (+Q = 1.00 microcoulombs) are heldin position at +,- 2.25 c
ID: 1703249 • Letter: T
Question
Two positive charges (+Q = 1.00 microcoulombs) are heldin position at +,- 2.25 centimeters along the x-axis, as shown in the diagram. A third positive charge (+q = 0.05 microcoulombs and m= 6.5 micro-kilograms) is free to move along the x-axis.
The magnitude of force between pairs of charges is given by F(Q1,Q2)=kQ1Q2/r^2, where the constant k is 8.99x10^9 N*(m^2)/(Coulombs^2), Q1 and Q2 are the electric charges given in Coulombs, and r is the distance between Q1 and Q2 given in meters. Note that when both forces are positive, the force between them is repulsive.
A) Is the motion of the small charge, q, an example of simple harmonic oscillation? Carefully explain why or why not.
B) Assume q<<Q Find the time for q to complete one oscillation.
Explanation / Answer
add it all together
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.