A tennis player is practicing his volleys by bouncing balls off of a single gara
ID: 1703376 • Letter: A
Question
A tennis player is practicing his volleys by bouncing balls off of a single garage door. The player bounces a single ball of mass 0.10 kg off of the garage door every 3.2 s. Each ball hits the door with a velocity of 4.4 m/s perpendicular to the surface of the door, and rebounds with a velocity of 3.4 m/s also perpendicular to the surface of the door.(a) What is the impulse a single ball exerts on the garage door in a single bounce?
Answer: _____ N·s
(b) What is the average force exerted on the door by all of the bouncing balls?
Answer: ______ N
Explanation / Answer
mass m = 0.1 kg time t= 3.2 s initial velocity u = 4.4 m / s final velocity v = -3.4 m / s (a). impulse J = m( v - u) = -0.78 N s (b). force F = J / t = 0.24375 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.