Treat the sphere as a solid non-conducting sphere of radius R=6000 km with unifo
ID: 1703635 • Letter: T
Question
Treat the sphere as a solid non-conducting sphere of radius R=6000 km with uniform charge Q=4000 C. The sphere has a conducting spherical shell. The shell has inner radius r1= 6005 km, outer radius r2= 6010 km and zero net charge. Assume gravity is negligible for all parts of this problem.a) find the electric potential V(r) for all values of r. Leave the answer in terms of R and Q. Let v(0)=0 Hint 1: you're free to redefine your reference point for V as you work through the different regions: use this to your advantage. Hint 2: V(r) will be continuous.
b) sketch the graph V(r) with respect to r. Be sure to label R, r1 and r2 on the graph.
Explanation / Answer
a) for r>6010. V=kQ/r. for 6005Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.