A single bi-convex lens (a lens with two convex surfaces) made of diamond (index
ID: 1703693 • Letter: A
Question
A single bi-convex lens (a lens with two convex surfaces) made of diamond (index of refraction n = 2.42) has surfaces with radii of curvature r1 = 30.0 cm and r2 = -30.0 cm. What is the focal length of the lens in air?1.06×101 cm
You are correct. Computer's answer now shown above.
If an object is placed at p = 36.4 cm from the lens, where is the image? (Use plus sign for a real image, and minus sign for a virtual image.)
If the object has a height of h = 1.20 cm, how large is the image? (Use plus sign for an upright image, and minus sign for an inverted image.)
Explanation / Answer
n = 2.42
r1 = 30 cm = 0.3 m
r2 = -30 cm = -0.3 m
1/f = (n-1)(1/r1 - 1/r2) = 1.06×101 cm
p = 36.4 cm
f = 10.6 cm
1/f = 1/p + 1/i
1/i = 1/f - 1/p
i = fp/(p-f) = 14.96 cm
We have h2/h1 = i/p
h1 = 1.2 cm
h2 = h1 * i / p = 0.49 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.