Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 2.0 g particle moving at 8.2 m/s makes a perfectly elastic head-on collision w

ID: 1703788 • Letter: A

Question

A 2.0 g particle moving at 8.2 m/s makes a perfectly elastic head-on collision with a resting 1.0 g object.
(a) Find the speed of each after the collision. 2.0 g particle 1 m/s
1.0 g particle 2 m/s
(b) Find the speed of each particle after the collision if the stationary particle has a mass of 10 g. 2.0 g particle 3 m/s
1.0 g particle 4 m/s
(c) Find the final kinetic energy of the incident 2.0 g particle in the situations described in (a) and (b). KE in part (a) 5 J
KE in part (b) 6 J

In which case does the incident particle lose more kinetic energy?
7
case (a)
case (b)
.

Explanation / Answer

Given

m1 = 2 g

u1 = 8.2 m/s

m2 = 1 g

u2 = 0

here the collision is elastic collision the momentum and energy of the system is conserved .

let v1 and v2 be the velocities of the particles after collision respectively

      m1u1 + m2 u2   = m1 v1   + m2v2

          m1 u1 = m1v1 + m2 v2  

           m1 ( u1 - v1 )= m2 v2 .........(1)

1/2 m1 u1 ^2 + 1/2 m2 u2 ^2   = 1/2 m1v1^2 + 1/2 m2 v2 ^2  

                m1 u1 ^2   = m1 v1^2 + m2v2^2  

                m1 *( u1^2 - v1 ^2 ) = m2 v2 ^2 ...........(2)

dividing equation (2) by (1)

            u1 + v1 = v2 .........(3)

sub stitute equation (3) in equation (1)

            m1 ( u1 - v1 )= m2 (u1 + v1 )

                (m1 - m2 ) u1 = (m1 + m2 )v1       

after collision

velocity of particle 1 is

                v1 = (m1 - m2 / m1+m2 ) u1

                     =    (2-1 / 2+1 ) 8.2

                     =     2.733 m/s

   velocity of particle 2 is  

                 v2 = u1 + v1  

                       = 2.733 + 8.2

                       =    10.933 m/s

b)    if   m 2 = 10 g

             u1 = 3 m/s

            m1 = 2 g

      after collision

velocity of particle 1 is

             v1 = - 8 / 10 * 3

                    = -2.4 m/s

             v2 =    3 + ( -2.4 ) = 0.6 m/s

c) final kinetic energy of incident particle in part a is

               1/ 2 m v^2

                 1/ 2 ( 2 ) (2.733)^2   = 7.46 J

in part b is

                1/2 m ( -2.4 )^2 = 5.76 J

    

    

  

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote