2. in the Atwood\'s machine as shown in the figure m1 = 30gm; and m2 = 10g. sove
ID: 1704800 • Letter: 2
Question
2. in the Atwood's machine as shown in the figure m1 = 30gm; and m2 = 10g. sove for the tension and acceleration of the cord.
1. a 15-g bullet traveling at 500 m/s strikes an 0.8 kg block of wood that is balanced on a table edge of 0.8m above the ground. if the bullet buries itself in the block, find the distance D at which the block hits the floor. (refer to figure 8-61 above) 2. in the Atwood's machine as shown in the figure m1 = 30gm; and m2 = 10g. sove for the tension and acceleration of the cord.Explanation / Answer
(a)
from conservation of linear momentum
m1u1 + m2u2 = (m1+ m2) V
where m1 = 15 gm = 0.015 kg
u1 = 500 m/s
m2 = 0.8 kg
u2 = 0 m/s (since it is at rest position)
V = 9.20 m/s (appx.)
Given: h = 0. 8 m
for calculation of D = velocity * time
= V * sqrt(2h/g)
= 9.20 * sqrt(2 * 0.8 /9.8 )
= 3.717 m (appx.)
post part ( B ) seperately .....,
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.