Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Ball thrown into wood In a ballistic pendulum experiment, a 4.6 kg ball is throw

ID: 1704965 • Letter: B

Question

Ball thrown into wood In a ballistic pendulum experiment, a 4.6 kg ball is thrown at 15 m/s into a suspended wooden block having mass kg. The ball sticks in the block, and the ball/block swing up on the string. Compute the initial momentum of the ball before it strikes the block. Compute the momentum of the ball/block just after the collision. Compute the velocity of the ball/block just after the collision. Answers to standard questions on bottom of sheet) Using conservation of energy, compute the maximum height of the swing of the ball/block. Answer

Explanation / Answer

Ginen data:
mass of the ball m = 4.6 kg
speed of the ball V = 15 m/s
mass of the block M = 5.7 kg
(a) the initial momentum of the block, Pi = mv
= 4.6*15
= 69 kg.m/s
(b) According to conservation of momentum,
the initial momentum is equals to the final momentum.
pi = pf --------------(1)

Pf = 69 kg.m/s

the momentum of the boll/block jest after collision is 69 kg.m/s.

(c) From equation (1),

mv = (M+m)V

V = mv/(M+m)

= 69/10.3

= 6.7 m/s

the velovity of the ball/block jest after the collision is 6.7 m/s.

(d) According to conservation of energy,

1/2mv^2 = (M+m)gh

h = 1/2mv^2/(M+m)g

= 517.5/100.94

= 5.126 m

the maximum height of the swing of the ball/block is 5.126 m.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote