14. A coconut falls out of a tree 12.0 m above the ground and hits a bystander 3
ID: 1705498 • Letter: 1
Question
14. A coconut falls out of a tree 12.0 m above the ground and hits a bystander 3.00m tall on the top of the head. It bounces back oup 1.50 m before falling to the ground. If the mass of the coconut is 2.00kg, calculate the PE of the coconut relative to the ground at each of the following sites:a. while it is still in the tree
b. when it hits the bystnader on the head
c. when it bounces up to its max height
d. when it lands on the ground
e. when it rolls into a groundhog hole, and falls 2.50 m to the bottom of the hole.
gravity= 10 p=w/t W= fxd Mechanical Efficiency= Wo/Wi x 100
PE= mgh
KE = 1/2mv^2
Explanation / Answer
Taking the PE at gound = 0
a)pE at tree = mgh = 2(10)(12) = 240 J
b)At the head of bystander = 2(10)3= 30J
c)bounces to max height = 2(10)(3+1.5)= 90 J
d)at ground = 0 J
e) at the bottom of ground hole= 2(10)(2.5)= 50 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.