Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An airplane is flying in a straight line with a velocity of 180 km/h and an acce

ID: 1705793 • Letter: A

Question

An airplane is flying in a straight line with a velocity of 180 km/h and an acceleration of 3 km/h^2 .

If the propeller has a diameter of 1.8m and is rotating at an angular rate of 140rad/s , determine the magnitude of velocity and acceleration of a particle located on the tip of the propeller.

This question confuses me because its asking me to find vel and acell of an object with its own motion within another object thats in motion, maybe its deceptively simple but please be specific with your answer, thank you

Explanation / Answer

the radius of the properller is 0.9m. velocity of the tip of the propeller is the sum of two velocity vector. tangential speed. 140*R=140*0.9=126(m/s). the plane velocity. v=180km/h=50(m/s). so velocity of the tip. v=sqrt(50^2+126^2)=136(m/s). ----------- centripetal acceleration. a=w^2*R=140^2*0.9=17640(m/s2). linear acceleration of the plane. 3km/h^2=0.0002(m/s2). so acceleration of the tip. 17640(m/s2).

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote