A: A nonconducting solid sphere of radius 2.10 cm carries a uniformly distribute
ID: 1706190 • Letter: A
Question
A: A nonconducting solid sphere of radius 2.10 cm carries a uniformly distributed positive charge of 7.40×10-9 C. Calculate the magnitude of the electric field at a point 1.30 cm away from the center of the sphere.
hint: This distance is still within the sphere. You have to integrate the charge up to this distance.
B: Calculate the magnitude of the electric field for a conducting sphere at a point 3.20 cm away from the center of the sphere.
hint: Again Gauss's Law. What do you know about the field outside a spherically symmetric charge distribution.
Explanation / Answer
the charge density . ?=Q/V=Q/(4piR^3/3)=1.9e-4(C/m3). so the net charge of a sphere which has the radius of 1.3cm inside the sphere. Q=1.9e-4*4pi*1.3e-2^3/3=1.76e-9(C) -- E*4piR^2=Q/epsilon0. so E=9.3e4(V/m) ---------------------- we still have E=Q/epsilon0*4piR^2=kQ/R^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.