<p>A ball rolls on a circular track of radius 0.66 m with a constant angular spe
ID: 1706289 • Letter: #
Question
<p>A ball rolls on a circular track of radius 0.66 m with a constant angular speed of 1.3 rad/s in the counterclockwise direction.<br />Part A: If the angular position of the ball at t=0 is θ=0, find the x component of the ball's position at the time 2.6 s. Let θ=0 correspond to the positive x direction. <br />Part B: Find the x component of the ball's position at the time 5.0 s. <br />Part C: Find the x component of the ball's position at the time 7.5 s. </p>Explanation / Answer
at t=2.6 the angular position is phi = 1.3*2.6=3.4(rad). so x-component. x=0.66*cos(3.4)=-0.64(m) at t=5s. phi = 5*1.3 = 6.5(rad). x-component. x=0.66*cos(6.5)=0.64(m). at t=7.5s. phi = 7.5*1.3=9.75. x-component. x=0.66*cos(9.75)=-0.63(m)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.