A) What is the kinetic energy of a proton that is traveling at a speed of 2350 m
ID: 1706524 • Letter: A
Question
A) What is the kinetic energy of a proton that is traveling at a speed of 2350 m/s?K = _____ J
B) If the kinetic energy of an electron is 3.1e-18 J, what is the speed of the electron? (You can use the approximate (nonrelativistic) formula here.)
v = ______ m/s
C) You move from location i at < 5, 3, 5 > m to location f at < 7, 5, 11 > m. All along this path there is a nearly uniform electric field = < 1100, 170, -520 > N/C. Calculate ?V = Vf - Vi, including sign and units.
= ________V
Explanation / Answer
a ) speed of the proton is v = 2350 m/s kinetic energy of the proton is K = 1/2 mv^2 = 1/2 * 1.67 *10^-27kg * ( 2350 m/s)^2 = 4.61*10^-21 J b ) kinetic energy of the electron is K = 3.1*10^-18 J K = 1/2 m v^2 3.1*10^-18 J = 1/ 2 * 9.31 *10^-31 kg * v^2 v = 2.58*10^6 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.