28.11 The electric flux through the surface shown in the figure is 25 Nm^2/c. Wh
ID: 1706852 • Letter: 2
Question
28.11 The electric flux through the surface shown in the figure is 25 Nm^2/c. What is the electric field strength?
I have gotten to the end portion of the problem where everything is setup with the electric flux formula, and I am unable to obtain the same answer you guys had posted on the website.
E = 25Nm^2/C /(0.01m^2cos30) = 2886.75 N/C
The answer above is what is posted on the website, instead I am getting an answer of 16,207.3 N/C. I'm not really sure what I'm messing here. I'm chugging all of the numbers above in my calculator as seen in the formula above. Was wondering if I could get some help. Thank you.
Explanation / Answer
E=25/(0.01*cos30)=2500/cos30=2886.75(N/C)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.