Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A charge Q = 5.0 nC is located 0.30m from point A and 0.50m from point B. (a)Wha

ID: 1706983 • Letter: A

Question

A charge Q = 5.0 nC is located 0.30m from point A and 0.50m from point B. (a)What is the potential at point A? (b) What is the potential at B? (c) If a point charge q is moved from A to B while Q is fixed in place, through what potential difference does it move? Does its potential increase or decrease? (d) If q = -1.0 nC, what is the change in potential energyas it movesfrom A to B? Does it increase or decrease? (e) How much work is done by the electrical field due to charge Q as q moves from A to B?

Explanation / Answer

          Quantity of charge located at point at 0.3 m form A                                           and    at point at 0.5 m m form B  is =   5 n C = 5 *10^-9 C              (a)What is the potential at point A                                      V_A = K Q / R          where   K is the constant = 9*10^ 9                                            Q =  5 *10^-9 C                                               R = 0.3 m                thus,   V_ A = (9*10^ 9 )*(5 *10^-9)/ (0.3)                                    =      150 volt      (b) What is the potential at point B                             V_B = K Q / R           where   K is the constant = 9*10^ 9                                            Q =  5 *10^-9 C                                               R = 0.5 m                thus,   V_ A = (9*10^ 9 )*(5 *10^-9)/ (0.5)                                    =     90   volt         (c) potential difference between the points A & B is                          V = V_A - V_ B                                 = 150 vlot - 90 volt                                =  60 volt         Neither increase nor decreased      work done = W = V q                                 = (60 volt) (- 1nC)                                  = 60* 10^- 9 J         where   K is the constant = 9*10^ 9                                            Q =  5 *10^-9 C                                               R = 0.5 m                thus,   V_ A = (9*10^ 9 )*(5 *10^-9)/ (0.5)                                    =     90   volt         (c) potential difference between the points A & B is                          V = V_A - V_ B                                 = 150 vlot - 90 volt                                =  60 volt         Neither increase nor decreased      work done = W = V q                                 = (60 volt) (- 1nC)                                  = 60* 10^- 9 J
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote