1.) A charge of -7.7 µC is traveling at a speed of 7.1 x 10^6 m/s in a region of
ID: 1707831 • Letter: 1
Question
1.) A charge of -7.7 µC is traveling at a speed of 7.1 x 10^6 m/s in a region of space where there is a magnetic field. The angle between the velocity of the charge and the field is 50°. A force of magnitude 5.7 x 10^-3 N acts on the charge. What is the magnitude of the magnetic field?
___________ T
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
2.) In a particular location, the horizontal component of the earth's magnetic field has a magnitude of 1.60 x 10^-5 T. An electron is shot vertically straight up from the ground with a speed of 2.10 x 10^6 m/s. What is the magnitude of the acceleration caused by the magnetic force? Ignore the gravitational force acting on the electron.
___________ m/s2
Explanation / Answer
(1) Force on the electron in the magnetic field F = qvBsin magnetic field B = F / qvsin Given q = charge = - 7.7 *10^-6 C Force F = 5.7*10^-3 N velocity = 7.1*10^6 m/s , = 50^0 plug the values and get the answer B = 1.36*10^-4 T ----------------------------------- (2)F = qvB sin90^0 ma = qvB sin90^0 acceleration of the electron a = qvB/m given velocity v = 2.10*10^6 m/s B =1.6*10^-5 T q = charge of the electron = 1.6*10^-19 C m = mass of the electron = 9.1*10^-31 kg plug the values a = 5.9*10^22 m/s^2Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.