Solar radiation falls on Earth’s surface at a rate of 1900 W/m^2 . Assuming that
ID: 1707860 • Letter: S
Question
Solar radiation falls on Earth’s surface at a
rate of 1900 W/m^2
.
Assuming that the radiation has an average
wavelength of 560 nm, how many photons per
square meter per second fall on the surfaces?
The speed of light is 3 × 10^8 m/s and Planck’s
constant is 6.62607 × 10^34
J · s.
Answer in units of photon/(m^2· s)
Okay so using E = hf with h as planck's constant and f as frequency, I plugged in f = c/ with c = speed of light and being the wavelength.
Came out with E = hc/, some constant J per photon
I converted Watts into Joules per second
so I ended up with (1900 J/m^2·s)/(E J/photon), the units cancel to be photon per m^2 per second but the constant 1900/E seems to be incorrect. Am I using the right method?
Explanation / Answer
Solar power = 1900 W/m2 = 1900 J/m2.s
Wavelength = 560 nm = 560 x 10-9 m
Energy of one photon = E = hf = hc/wavelength (in meters)
= 6.62607 × 10-34 x 3 x 108/560 x 10-9
= 3.5497 x 10-19 J
Number of photons per square meter per second
= 1900/E = 1900/3.5497 x 10-19 = 5.353 x 1021
Answer: 5.353 x 1021 photon/(m2· s)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.