The block in the figure below lies on a horizontal frictionless surface and is a
ID: 1707887 • Letter: T
Question
The block in the figure below lies on a horizontal frictionless surface and is attached to the free end of the spring, with a spring constant of 60 N/m. Initially, the spring is at its relaxed length and the block is stationary at position x = 0. Then an applied force with a constant magnitude of 3.4 N pulls the block in the positive direction of the x axis, stretching the spring until the block stops.
Assume that the stopping point is reached.
During the block's displacement, find the following values.
Explanation / Answer
a) maximum stretched position of the block S=2*F/k=0.11(m). b) work done. F*S=3.4*0.11=0.39(J). c)E=-k*x^2/2=-0.39(J). d) When the kinetic energy is maximum, the position of the block. h=F/k=0.057(m) e)we have A=F*h-k*h^2/2=0.1(J)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.