A steel wire has the following properties: Length = 5.00 m Cross-sectional area
ID: 1708342 • Letter: A
Question
A steel wire has the following properties:
Length = 5.00 m
Cross-sectional area = 0.040 cm^2
Young's modulus = 2.0 x 10^11 Pa
Shear modulus = 0.84 x 10^11 Pa
Proportional limit = 3.60 x 10^8 Pa
Breaking stress = 11.0 x 10^8 Pa
The wire is fastened at its upper end and hangs vertically.
Part A
How great a weight can be hung from the wire without exceeding the proportional limit? w= ? N
Part B
How much does the wire stretch under this load? change in L = ? mm
Part C
What is the maximum weight that can be supported? max weight = ? N
Explanation / Answer
A) W = Proportional limit * cross section = 3.60x108 x0.040x10-4 = 1.44*103 N
B) Young's modulus
E = FL/AL
L = FL/AE = 1.44x103 x5.00 / (0.040x10-4 x2.0x1011 ) = 0.009 m. that is 9mm
C) max weight = Breaking stress * cross section = 11x108 x 0.040x10-4 = 4.4*103 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.