Two forces, F_1_vec and F_2_vec, act at a point. F_1_vec has a magnitude of 9.80
ID: 1708601 • Letter: T
Question
Two forces, F_1_vec and F_2_vec, act at a point. F_1_vec has a magnitude of 9.80 N and is directed at an angle of alpha = 57.0 degrees above the negative x axis in the second quadrant. F_2_vec has a magnitude of 7.00 N and is directed at an angle of beta = 52.8 degrees below the negative x axis in the third quadrant.What is the y component F_y of the resultant force? - answer = -9.57 N
What is the y component F_y of the resultant force? - answer = 2.64 N
What is the magnitude F of the resultant force?
Express your answer in newtons.
F =9.93 N
HELP ME - What is the angle gamma that the resultant force forms with the negative x axis? In this problem, assume that positive angles are measured clockwise from the negative x axis.
Explanation / Answer
The horizontal component of the resultant vactor is Fx = -9.57 N The vertical component of the resultant vector is Fy = 7 N The angle made by the resultant vector with the positive X axis = tan-1(Fy/Fx) = 36.18 in clockwise direction Therefore the angle between the resultant force and the negative X axis is = 180 - = 143.82o in counter clockwise directionRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.