A long non-conducting cylinder [dark gray] has a charge density = r, where = 6.5
ID: 1708835 • Letter: A
Question
A long non-conducting cylinder [dark gray] has a charge density = r, where = 6.53 C/m^4 and r is in meters. Concentric around it is a hollow metallic cylindrical shell.
1) What is the electric field at 2 cm from the central axis? Assume the length L is very long compared to the diameter of the shell, and neglect edge effects.
Answer in units of N/C.
2)What is the electric field at 8.29 cm from the central axis?
Answer in units of N/C.
3) What is the electric field at 17.8 cm from the central axis?
Answer in units of N/C.
4) What is the surface charge density inside the hollow cylinder?
Answer in units of C/m2.
Explanation / Answer
charge density = r, = 6.53 C/m4, R = 5.16 cm
1) What is the electric field at r1 = 2 cm from the central axis? Assume the length L is very long compared to the diameter of the shell, and neglect edge effects.
use Gauss's law,
E*2r1*L = (1/0) * 2rL dr (from 0 ro r1)
E*r1 = (/0)r2 dr (from 0 ro r1)
E*r1 = (/0)r13/3
E = r12/(30) = 9.84*107 N/C.
2)What is the electric field at r2 = 8.29 cm from the central axis?
E*2r2*L = (1/0) * 2rL dr (from 0 ro R)
E*r2 = (/0)r2 dr (from 0 ro R)
E*r2 = (/0)R3/3
E = R3/(30r2) = 4.08*108 N/C.
3) What is the electric field at r3 = 17.8 cm from the central axis?
E*2r3*L = (1/0) * 2rL dr (from 0 ro R)
E*r3 = (/0)r2 dr (from 0 ro R)
E*r3 = (/0)R3/3
E = R3/(30r3) = 1.90*108 N/C.
4) What is the surface charge density inside the hollow cylinder?
surface charge inside the hollow cylinder = * 2rL dr (from 0 ro R)
= 2LR3/3
surface charge density = (2LR3/3)/(2LR) = R2/3 = 5.80*10-3 C/m2.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.