A projectile was fired from the edge of a 15.0 m high cliff with a velocity of 8
ID: 1708876 • Letter: A
Question
A projectile was fired from the edge of a 15.0 m high cliff with a velocity of8.00 m/s b 30.0° up from horizontal.
a) Calculate the projectile’s initial horizontal velocity. (Vector diagram required.)
b) Calculate the projectile’s initial vertical velocity. (Vector diagram required.)
c) How long did it take the projectile to reach its maximum altitude?
d) How high did the projectile rise?
e) What was the projectile’s horizontal velocity 0.600 seconds after it was fired?
f) Calculate the projectile’s vertical velocity 0.600 seconds after it was fired.
g) Calculate the projectile’s velocity 0.600 seconds after it was fired. (Vector diagram
required.)
h) Calculate the projectile’s position 0.600 seconds after it was fired. (Vector diagram
required.)
Explanation / Answer
vo=8 m/s==>vox=vo*cos(30º)=6.93 m/s==>voy=vo*sin(30º)=4 m/s
a) vox=6.93 m/s
b) voy=4 m/s==>voy/g=0.41 s
c) 0.41 s==>max ht=15 m+voy²/(2*g)=15.82 m
d) ht from ground level is 15.82 m
e) vox is constant from the entire flight
f) vy=voy-g*t=4 m/s-9.8*0.6 s=-1.88 m/s
this program will not let me draw the vector diagram
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.