A traffic light of mass m (= 22 kg) hangs above the street by two wires, both of
ID: 1709691 • Letter: A
Question
A traffic light of mass m (= 22 kg) hangs above the street by two wires, both of which make an angle (= 35 degrees) with the vertical.a.) Show that the tension in both ropes is the same. (Hint: use the horizontal direction.) (NOT FOR CREDIT, but important for the next parts.)
b.) How much is the tension in each wire?
? N
c.) Find the tension for = 0 degrees.
? N
Is this greater than or less than your answer from part b? And what is the significance of your numerical answer at zero degrees? Explain.
d.) Checking another limit: Explain why it is impossible to hold up the street light with the wires being perfectly horizontal.
Explanation / Answer
......
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.