Chapter o6, Problem 052 The combination of a uniform flow and a source can be us
ID: 1710283 • Letter: C
Question
Chapter o6, Problem 052 The combination of a uniform flow and a source can be used to describe flow around a streamlined body called a half-body (see the Video). Assume that a certain body has the shape of a half-body with a thickness of 0.68 m. If this body is placed in an air stream moving at 12.8 m/s, what source strength is required to simulate flow around the body? m /s m E LINK TO TEXT Question Attempts: 0 of 5 used SAVE FOR LATER SUBMIT ANSWER Copyright 2000-2017 by John Wiley & Sons, Inc. or related companies. All rights reserved.Explanation / Answer
Given,
y = 0.68m
u = 12.8 m/s
source strength required is given by......... m = 2uy
= 2 * 12.8 * (0.68/2)
= 8.704 m2/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.