Two particles have a mass of 7.2 kg and 13.0 kg, respectively. Part A If they ar
ID: 1711342 • Letter: T
Question
Two particles have a mass of 7.2 kg and 13.0 kg, respectively. Part A If they are 800 mm apart, determine the force of gravity acting between them. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. Part B Compare the result with of each particle. Find weight of the first particle. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. Part C Find weight of the second particle. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
Part A : The gravtiational force between two particles of mass m1 and m2 separated by distance d is given by
F = Gm1m2/d2
G = Gravitational constant = 6.674*10-11 m3/kg-s2
Here, m1=7.2 kg ; m2 = 13 kg; d = 800mm=0.8m
Substituting these values in above equation, we get
F = (6.674*10-11*7.2*13)/0.82 =9.76*10-9 N
Part B :
Weight of first particle = m1*acceleration due to gravity = 7.2*9.8 = 70.56 N
the weight is very high compared to gravitaional force of part A
Part C :
Weight of second particle = m2*acceleration due to gravity = 13*9.8 = 127.4 N
the weight is very high compared to gravitaional force of part A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.