CIVENG 411. Water Resources Engineering Exam 1 Fall 2017 A storm with constant r
ID: 1712430 • Letter: C
Question
Explanation / Answer
1. By Green and ampt model
time for ponding = tp = K*Phi*(initial moisture deficit)/i*(i-K) = (0.3 in/hr * 0.6 in * 0.25) / (0.4 in/hr * (0.4-0.3) in/hr)
hence, tp = 0.045 / 0.04 = 1.125 hrs
2. Cumulative infilteration depth F = i*tp = 0.4 in/hr * 1.125 hr = 0.45 in
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.