A DC motor with the armature voltage E = 120 V is supplied from a single phase r
ID: 1716200 • Letter: A
Question
A DC motor with the armature voltage E = 120 V is supplied from a single phase rectifier as shown in Fig. 1 with a sinusoidal voltage of rms value U = 120 V. The motor resistance R = 3.5 Ohm. The supply current has the waveform Calculate the crms values I_n of of the supply current harmonics and rms value ||i||. Comparethe rms value of the current calculated from the efinition with the value calculated from harmonics rms values. Calculate meter readings in the rectifier circuit active load as shown in 3 Fig.Explanation / Answer
The rated armature current is
/ = P /Eo = 225 000/250 =900A
Each coil is made up of 2 conductors, so altogether there are 243 X 2 = 486 conductors on the armature. Conductors per slot = 486/81 = 6
The motor torque is
T = 9.55 P/n
= 9.55 X 225 000/1200
= 1791N×m
The flux per pole is
F = 6.28 T/ZI
= (6.28 X 1790)/(486 X 900)
= 25.7 mWb
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.